15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Faaliyet Raporu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü için okulların yapması gereken faaliyetler ve bu faaliyetlere ait ilgili kurumlara sunulması için hazırlanmış faaliyet raporunu inceliyorsunuz.

EKDERS.NET ORTAOKULU

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ FAALİYET RAPORU

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde Sosyal Etkinlikler uygulamalarına uygun olarak, okulların açıldığı ilk hafta boyunca, okulumuz dördüncü sınıfları önderliğinde, aşağıda belirtilen çalışmalar yapılmıştır.

 • DÖRDÜNCÜ SINIFLARLA SINIF DÜZEYİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR:

 1. İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersinde 15 Temmuzla ilgili olarak EBA’da yayınlanan videolar izlendi.
 2. Demokrasi kavramı ile ilgili açıklamalar yapıldı.
 3. Milli birliğin sağlandığı tarihi olaylar hatırlandı.
 4. Türkçe dersinde, vatan sevgisi temalı şiirler okundu.
 5. Okul programı hazırlıkları için şiir seçimleri öğrenciler tarafından yapıldı.
 • OKUL GENELİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR:

 1. Toplumsal Refah ve Eşitliği Sağlamaya Yönelik Çalışmalar:

Dördüncü sınıflar tarafından diğer sınıfları demokrasi konusunda bilgilendirmek amacıyla program düzenlendi. Programda günün anlam ve önemine değinildi. Demokrasi kavramının okul hayatındaki yerine örnek teşkil etmesi için sınıflarda başkan seçimleri için adaylar belirlendi ve seçimler kapalı oylama açık sayım usulüne uygun gerçekleştirildi.

 1. Milli ve Manevi Değerleri Koruma ve Yaşatmaya Yönelik Çalışmalar:

Şehitlik kavramı ile ilgili bilgi verildi. 15 Temmuz ile ilgili olarak okulumuzda düzenlenmiş olan köşe incelendi ve üzerine hazırlıksız konuşmalar yapılması sağlandı. 15 Temmuz demokrasi şehitlerine ait görseller ve hayat hikayeleri okul duvar panolarında sergilendi.

 1. Toplumsal Bilinci Geliştirmeye Yönelik Çalışmalar:

“Şehitlerimize Mesajım Var” Köşesi oluşturuldu. Velilerimizin ve öğrencilerin duygularını yazılı olarak ifade etmelerine olanak sunuldu. Veli katılımıyla paydaşların okulla işbirliği ve toplumsal duyarlılık gelişimine katkı sağlandı.

Düzenlenen programda; vatan sevgisi ve 15 Temmuz ile ilgili şiirlere ve şiirlerin sunumunda tüm sınıf düzeylerine yer verilerek Türkçeyi güzel kullanma hedefi gerçekleştirildi. Milli değerlerimizin pekiştirildiği bir program hazırlandı.

 1. Doğal Çevrenin Korunması ve Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar:

Dördüncü sınıflar önderliğinde, 14/09/2020 tarihinde düzenlenen program sunumu tamamlandığında, çevremizi temiz tutmak ve korumanın da vatan sevgisinin bir parçası olduğunu vurgulamak amacıyla okul bahçemizde temizlik ve düzenleme çalışmaları yapıldı. Çalışmalarda tüm öğrenciler ve öğretmenler görev aldı. Okulun toplumla işbirliğini geliştirmek ve birlik duygusunu pekiştirmek amacıyla, velilerimizle birlikte, gönüllülük esası gözetilerek sınıfların düzenlenmesi faaliyetleri yapıldı ve faaliyetlere katılan velilere ikramlarda bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir